Evi's maandupdate

Maandupdate van Evi mei 2025

Update van Evi

In april waren beleggers vooral bezig met de Amerikaanse invoerheffingen en de mogelijke gevolgen hiervan voor alle economische regio’s. De financiële markten kalmeerden vanaf het moment dat president Trump de aangekondigde heffingen verzachtte. Desondanks blijft er onzekerheid.

Visie van Evi

Samenvatting – de markt

Turbulente maand door invoerheffingen VS

In april stonden financiële markten onder druk door de Amerikaanse invoerheffingen, met een opvallende gelijktijdige daling van Amerikaanse aandelen, obligaties en de dollar na de aankondiging van ‘wederkerige’ tarieven op 2 april. De relatief snelle omslag met de 90-daagse pauze van de heffingen bracht opluchting, waardoor financiële markten wat konden kalmeren. Toch bleef de onzekerheid groot. De wereldwijde aandelenindex van MSCI daalde in april licht. In euro gemeten was het rendement negatiever, met name door de depreciatie van de US dollar. In de VS waren rentemarkten onrustig, en was per saldo een lichte daling van de tienjaarsrente te zien. In Duitsland daalde de rente harder, waardoor de eerdere stijging vanwege de fiscale plannen aangekondigd begin maart vrijwel ongedaan werd gemaakt. Bedrijfsobligaties weerstonden de marktonrust relatief goed, met een beperkte toename van de risico-opslagen.

De handelsoorlog is momenteel gepauzeerd, waarbij de VS een universeel tarief van 10% hanteert, 145% voor China en 25% voor aluminium, staal en auto's. Na de pauze wordt verwacht dat er een universeel tarief blijft en het tarief voor China daalt naar rond de 60%. Maar de uitkomst blijft onzeker. De Amerikaanse economie kromp in het eerste kwartaal met 0,1% ten opzichte van het vorige kwartaal door een hoge groei van de invoer in anticipatie op hogere invoerheffingen. De binnenlandse vraag was, net als de arbeidsmarktcijfers, echter degelijk. Voorlopende indicatoren schetsen een somberder beeld. We verwachten voor de komende kwartalen lage groei. De eurozone groeide met 0,4% ten opzichte van het vorige kwartaal, maar voorlopende indicatoren zoals het vertrouwen onder bedrijven wijzen op stagnatie. In Azië verslechterden de indicatoren eveneens door de handelsoorlog.

Vraag aan Evi: Wat betekent de tegenbewijsregeling in box 3 voor mij?

De tegenbewijsregeling in box 3 zorgt ervoor dat u het werkelijk rendement als grondslag kunt gebruiken als dat lager is dan het fictief rendement.

Evi legt uit hoe u dit berekent voor:

Vastgoed

Beleggingen in fondsen

Evi tip
18.188.148.202